flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд у Володимирці: потрійна кількість справ і зарплата як у польських робітників

30 вересня 2019, 10:16

Сьогодні багато говорять про реформу суду. У Володимирецькому районному суді зараз працює 4 суддів. На кожного припадає в місяць біля 50 справ – при нормі 15.

Журналісти Володимирець.сіті дізналися, як живе Володимирецький районний суд, скільки зарплатні отримують судді, виконуючи при цьому потрійну норму роботи, і чому окружного суду у Володимирці не буде. Детальніше про це для Володимирець.сіті погодилася розказати суддя-спікер Володимирецького районного суду Олена Іванків.

Реформа

Починаючи з 2010 року, постійно говорять про реформи судової сфери. Наприклад, прийняття в 2016 році нового Закону «Про судоустрій та статус суддів» призвело до звільнення багатьох суддів у відставку.

У червні 2016 року також були прийняті зміни до Конституції України в розділі «Правосуддя», змінився порядок обрання суддів на посади. Після цих змін ще частина суддів залишились без повноважень – тобто суддя рахується на посаді, однак розглядати справи, виносити рішення та вироки, не може. Такі судді зараз очікують на підтвердження повноважень.

Тому ті судді, які залишились на роботі, тобто не пішли у відставку і мають повноваження, змушені розглядати більше справ, ніж по нормах. Наслідком цього може бути збільшення строків розгляду справ, людям доведеться довше чекати на судовий розгляд своєї справи.

Такий кадровий голод є причиною того, що утворились суди, де працює всього один суддя. Такі суди є і в Рівненській області, наприклад, в Гощі, Рокитному, Дубно.

На щастя, нашого району такі зміни не торкнулись. На сьогодні жоден суддя Володимирецького районного суду не звільнився, не пішов у відставку, всі мають повноваження і працюють, розглядають справи.

Одним з кроків судової реформи 2016 року стало оцінювання суддів. Цей процес включає здачу суддями іспитів, проходження психологічних тестів, дослідження доходів та способу життя суддів. Оцінювання суддів Володимирецького суду нині ще не завершено, цей процес нешвидкий, потребує досить багато часу.

Навантаження

Державна судова адміністрація України в 2018 році визначила, що в рік на одного суддю місцевого суду має припадати 183 справи, або біля 15 справ в місяць.

Прості арифметичні підрахунки показують, що в цьому році на кожного з чотирьох суддів Володимирецького районного суду вже припадає трохи більше 395 справ, або 49 справ в місяць, а попереду ще чотири місяці роботи.

Багато це чи мало? Важко сказати, адже кожна справа унікальна, особлива, і без сумніву, важлива. У суді завжди багато справ. Їх може бути трошки менше літом, коли всі у відпустках, трошки більше в листопаді і наприкінці року, але з року в рік кількість справ зростає.

Для прикладу. Маємо сьогодні 29 серпня 2019 року. У 2017 році на цей день в районному суді було зареєстровано 1364 справи. У 2018 році їх було 1368, а на сьогодні зареєстровано вже 1581 справу. Різниця на перший погляд, невелика – трохи більше 200 справ. Але як би пафосно це не звучало, за кожною справою стоять люди, мешканці нашого району зі своїми проблемами, бідами, суперечками.

Добре, коли люди звертаються до суду, вирішують свої справи у цивілізований спосіб. Законодавець теж дбає, щоби суди не простоювали.

Наприклад, в березні 2018 року внесли зміни до Кримінального процесуального кодексу, змінили порядок призначення експертиз в кримінальному провадженні.

У грудні 2018 року внесли зміни до ряду Кодексів, відтак змінився порядок розгляду цивільних справ – справ про розлучення, аліменти, сімейних, спадкових справ. Це збільшило кількість справ в місцевих судах. І якщо для Володимирця таке збільшення стало відчутним, але не критичним, то у великих містах дійсно суди «засипало» справами.

Суддя-спікер Володимирецького районного суду Олена Іванків за роботоюСуддя-спікер Володимирецького районного суду Олена Іванків за роботою

Тобто навіть у спокійному, провінційному Володимирці маємо перевищення норми справ практично втричі. В Рівному, Києві, Дніпрі це перевищення ще більше. Тому і суддям, і працівникам апарату судів приходиться працювати з більшим навантаженням.

До честі працівників районного суду слід сказати, що масових звільнень ми не зазнали. І досвідчені працівники, і новачки, які в останні роки поповнили апарат суду, справляються з роботою і збільшеним навантаженням.

Заробітна плата

Питання оплати праці, а особливо суддів та держслужбовців завжди дратівливе. І цікаве, адже рахувати чужі гроші – це наша улюблена справа. Доходи працівників судової системи, в тому числі і Володимирецького районного суду, є повністю прозорими, адже всі ми щорічно декларуємо свої зарплати, статки, майно і витрати. Уже з початку квітня кожного року на сайті НАЗК можна ознайомитись з деклараціями.

На сьогодні розмір окладу судді районного суду становить 28815 грн. Судді мають право на надбавку за вислугу років, яка залежить від тривалості роботи, за наукові ступені та за роботу з державною таємницею. На будь-які інші надбавки, премії, доплати судді за законом права не мають.

Для прикладу, судді у Володимирці отримують оклад і надбавку лише за вислугу років. Інших надбавок вони не отримують, оскільки не мають наукових ступенів і не мають доступу до державної таємниці.

Працівники апарату суду є державними службовцями та працівниками патронатної служби. Оклад у них відносно невисокий, від 2351 до 8320 грн. в місяць, є ще надбавки за вислугу років та інші, в залежності від виконуваної роботи, а також премії.

Чи є зарплата працівників суду високою? Достатньою? Складно сказати. Кожен оцінює ці цифри самостійно, в залежності від своїх потреб, від ситуації в сім’ї, від цін.

Думаю, всі погодяться, що достатня заробітна плата у Володимирці, яка повністю покриває витрати проживання у нашому містечку (плюс мамин або й власний город, гриби, ягоди, лояльний дрескод), стає мізерною в умовах великого міста.

Щодо динаміки оплати праці. У першому півріччі 2019 року заробітна плата працівників апарату зменшилась порівняно з 2018 роком, не було коштів на виплату премій. Працівники районного суду з розумінням поставились до цього, ніхто не звільнився. Хоча, як то кажуть, «паски підтягнули». З липня ситуація дещо покращилась.

Що чекає в майбутньому

У грудні 2018 року Указом Президента України було створено Володимирецький окружний суд, діяльність якого мала би поширюватись на Володимирецький район та місто Вараш.

Що маємо на практиці? Продовжують працювати Володимирецький районний та Кузнецовський міський суди: Офіс Президента анонсував скасування Указів про перетворення місцевих судів. Так чи інакше, без суду район не залишиться. При будь-яких перетвореннях районний суд буде розглядати справи до початку роботи новоствореного суду.

29 серпня розпочала роботу Верховна Рада України 9-го скликання. Анонсовано багато реформ, в т.ч., за традицією, і судова реформа. Спостерігаємо, беремо участь у реформах, працюємо, живемо далі.