Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Третього липня відбулося чергове засідання Робочої групи Конституційної Комісії з питань правосуддя, суміжних правових інститутів та правоохоронної діяльності, на якому було погоджено зміни до розділу «Правосуддя» проекту Конституції України з урахуванням зауважень Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії). Участь у заході взяли Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, члени Вищої ради юстиції Вадим Беляневич та Андрій Бойко. Нагадаємо, що 24 липня 2015 року Венеціанська комісія надала попередній висновок стосовно змін до Конституції України в частині правосуддя.
За результатами обговорення висновку члени Робочої групи, погодившись із зауваженнями експертів Венеціанської комісії, ухвалили рішення внести зміни до Основного Закону, які стосуються способу формування Вищої ради юстиції, зокрема права Верховної Ради України формувати склад Вищої ради юстиції, а також повноважень Президента України у частині звільнення суддів та утворення судів.
Члени Робочої групи погодилися збільшити кількісний склад Вищої ради правосуддя до 21 члена, передбачивши, що більшість – 11 суддів – складатимуть судді, обрані самими суддями. З них: 10 обиратиме з’їзд суддів України, а Голова Верховного Суду України входитиме до складу ВРЮ за посадою. Решту – 10 місць – планується порівну розподілити між такими суб’єктами, як: Президент України, Верховна Рада України, з’їзд вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ, з’їзд адвокатів України та всеукраїнська конференція прокурорів.
Жваве обговорення під час засідання викликало визначення у проекті змін до Конституції України суб’єкта формування мережі судів. Погодившись із зауваженням Венеціанської комісії стосовно того, що питання утворення та ліквідації судів має належати до компетенції законодавчого органу, члени Робочої групи висловили занепокоєння тим, що цей процес може бути способом політичного тиску на суддів. Суддя Верховного Суду України Олександр Волков висловив думку, що для уникнення політичного тиску слід визначити спеціального суб’єкта звернення із цього питання до парламенту, яким може стати у майбутньому Вища рада правосуддя як правонаступник Вищої ради юстиції.
Член Конституційної Комісії Сергій Головатий вважає, що на рівні Конституції слід започаткувати спеціальну процедуру ухвалення рішень, які стосуються утворення чи ліквідації судів, ввівши поняття «органічний закон» та такий запобіжний захід, як голосування за подібні законопроекти кваліфікованою більшістю. На думку члена Вищої ради юстиції Вадима Беляневича, Вищу раду правосуддя у майбутньому слід було б наділити загальним правом надавати висновки щодо всіх законодавчих ініціатив, які стосуються питань судоустрою і статусу суддів. За його словами, це був би більш реалістичний захисний механізм незалежного статусу судової влади.
Члени Робочої групи погодилися із тим, що питання утворення і ліквідації судів має вирішуватися на рівні закону. Утім секретар Робочої групи Олексій Філатов, підсумовуючи результати обговорення, зауважив, що питання розробки запобіжних механізмів для уникнення штучних перешкод, а тим паче користування цим повноважним законодавчим органом як елементом впливу на судову владу, потребує доопрацювання, повдомляють у прес-службі Вищої ради юстиції.
Прес-центр судової влади